Inpro

Zostań ekobohaterem w swoim domu, czyli 5 małych kroków do wielkich zmian

Zakup nowego mieszkania

18cze
Powrót do bloga

 

Na początek przyjrzyj się zużyciu wody we własnym domu. Przeciętny Polak zużywa od blisko 170 do 200 litrów wody dziennie - prawie dwukrotnie mniej niż Amerykanin, ale ponad czterokrotnie więcej niż najubożsi mieszkańcy Afryki, którzy muszą nacieszyć się kilkoma litrami wody dziennie.

Jak wypadasz na tle tych statystyk? Jeśli chcesz poprawić swój wynik i zmniejszyć zużycie wody, zakręcaj kran w czasie mycia zębów, zamontuj oszczędne głowice prysznicowe i perlator na kranie. Ten niepozorny bohater optycznie powiększy strumień wody poprzez nasycenie jej bąbelkami. Dzięki temu zyskasz wrażenie, że z kranu płynie więcej wody, a w praktyce zmniejszysz jej zużycie z 12 do nawet 5,7 litrów na minutę. 

Zwróć także uwagę, czy twój kran i spłuczka nie ciekną. Ten pierwszy, kapiący z częstotliwością jednej kropli na sekundę, oznacza straty sięgające nawet 5 tys. litrów w skali roku! Zepsuta spłuczka w toalecie ze strużką wody o grubości jednego milimetra, to ubytek blisko 800 litrów rocznie.  

Wyłączaj światła, gdy wychodzisz z pokoju i korzystaj z energooszczędnych żarówek LED. Te, prócz tego, że charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością, zużywają do 75% mniej energii niż tradycyjne żarówki. 

Odłączaj urządzenia elektryczne, takie jak ładowarki, komputery i telewizory, gdy ich nie używasz. Wiele z nich pobiera energię nawet w trybie czuwania. Odłączanie ich z gniazdka, to prosty sposób na zmniejszenie zużycia prądu.

Inwestuj w sprzęty oznaczone klasą energetyczną A+++, które zużywają mniej energii. Te urządzenia, które już posiadasz, regularnie konserwuj, aby działały efektywniej. Jak? Odkurzaj tylną część lodówki, wymieniaj filtry czy odkamieniaj ekspresy i czajniki.

Zrób wszystko, by domowa segregacja śmieci była procesem jak najmniej skomplikowanym. Upewnij się, że pojemniki na odpady są umieszczone w łatwo dostępnych miejscach, aby zwiększyć motywację domowników do segregacji śmieci. 

Etykietuj! Dzięki odpowiedniemu oznakowaniu koszy w Twoim domu, segregacja stanie się jeszcze łatwiejsza. Mini naklejki z kategoriami śmieci na koszach? Czemu nie! Większość z nas jest przecież wzrokowcami, a Twoje dzieci nie będą musiały się w nieskończoność pytać gdzie trafić powinno pudełko po jogurcie, a gdzie butelka po soku, jeśli podobizny wyżej wymienionych produktów znajdą się na odpowiednich koszach. 

Recyklinguj kreatywnie. Zamiast wyrzucać zużyte przedmioty, spróbuj znaleźć im nowe życie. Możesz przekształcić stare butelki w dekoracje, słoiczki po jogurtach - w naczynia na domowe deserki, a nieużywane ubrania oddać na cele charytatywne.

Stawiaj na lokalne i sezonowe produkty, które mają mniejszy ślad węglowy. Unikaj produktów opakowanych w nadmierną ilość plastiku. Zamiast tego wybieraj te pakowane w materiały bardziej przyjazne dla środowiska, takie jak szkło czy papier.

Rób, co w twojej mocy, by unikać jednorazowych opakowań. Najcenniejszymi na liście zakupów będą te produkty, które występują w opakowaniach wielokrotnego użytku. 

Na zakupy zawsze wybieraj się ze swoją płócienną torbą. Piętrzące się w domu stosy sklepowych jednorazówek, nie mają ani walorów ekologicznych, ani wizualnych.  

Kiedy tylko się da, korzystaj z wielorazowych pojemników, kubków i butelek. 

Planuj posiłki, rób listy zakupów i trzymaj się ich, aby kupować tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Pomoże ci to uniknąć impulsywnych zakupów, które prowadzą do marnotrawstwa żywności i generowania odpadów.

Stawiaj na rzeczy z dłuższym terminem ważności, stosuj zasadę FIFO – first in, first out – produkty kupione wcześniej, zużywaj jako pierwsze. Widzisz zbliżający się termin ważności? Stwórz posiłek z wykorzystaniem właśnie tego produktu. 

Przechowuj żywność w odpowiednich warunkach, aby przedłużyć jej świeżość i zapobiec marnowaniu. Pozornie niepotrzebne resztki jedzenia? Wykorzystaj je do przygotowania innych dań. Z warzyw można zrobić pyszne zupy, a z mięsa sałatki czy pasty. Kreatywność w kuchni może prowadzić do smakowitych odkryć!

Każda z tych małych zmian może wydawać się pozornie niewielka, ale gdy zostaną wprowadzone w życie przez miliony ludzi na całym świecie, ich efekty będą ogromne. Zatem nie czekaj i zostań ekobohaterem w swoi domu już dziś! 

 


nowe mieszkania

Możesz wybrać dowolną liczbę tematów otrzymywanego biuletynu:


tel. 58 340 03 81 Napisz do działu sprzedaży